Rada Ekonomiczna

„W każdej parafii powinna być Rada do spraw ekonomicznych, która rządzi się nie tylko przepisami prawa powszechnego, lecz także normami wydanymi przez biskupa diecezjalnego. Wierni dobrami zgodnie z tymi normami świadczą proboszczowi pomoc w administrowaniu dobrami parafialnymi."(Kan 537)  STATUT PARAFIALNEJ RADY EKONOMICZNEJPowoływanie Rady

1.    W każdej parafii proboszcz powołuje do pomocy w administrowaniu majątkiem kościelnym Parafialną Radę Gospodarczą.

2.    Członków Rady dobiera sobie sam proboszcz. Czyni to według własnego rozeznania i rozsądnej konsultacji społecznej w ten sposób, aby skład Rady stanowili parafianie:

·         najbardziej godni i cieszący się powszechnym zaufaniem

·         głęboko religijni, szczerze oddani Kościołowi i chcący lojalnie współpracować z proboszczem

·         aktywni, a przy tym znający się na sprawach, które trzeba będzie załatwiać

·         dysponujący na tyle wolnym czasem, ażeby mogli wziąć na siebie określone zadania.

3.  Członkostwo w Radzie jest funkcją honorową i bezpłatną.

Sposób działania Rady

1.    Do zakresu działania Rady należą wyłącznie sprawy gospodarcze, dotyczące spraw majątkowych i finansowych parafii.

2.    Rada świadczy proboszczowi konkretną pomoc przez wykonywanie podjętych zadań jak organizowanie ludzi do prowadzenia robót, wyszukiwanie, zakup i przywóz potrzebnych materiałów, sprawowanie nadzoru przy robotach, pomoc w zdobywaniu i pozyskiwaniu środków finansowych, pomoc w znalezieniu potrzebnych fachowców, pomoc w wyszukiwaniu pomocy domowej, w prowadzeniu gospodarstwa, wydzierżawianiu gruntu itp.

3.    Parafialna Rada Gospodarcza służy radą i oceną inicjatyw oraz projektów wnoszonych zarówno przez proboszcza jak i przez członków Rady lub innych parafian, co do celowości, stosowności i możliwości realizacyjnych.

4.    Rada informuje parafian, zwłaszcza w swoim środowisku o potrzebach i zamierzeniach inwestycyjnych parafii; z drugiej strony informuje także proboszcza o odbiorze, z jakim te zamierzenia spotykają się wśród parafian.

5.    Przewodniczącym Rady jest proboszcz. On też zwołuje posiedzenia Rady, ustala porządek obrad, przewodniczy obradom i wykonuje podjęte postanowienia.

6.    Obrady Rady odbywają się zasadniczo w kancelarii parafialnej i podlegają tajemnicy służbowej, chyba, że w poszczególnych przypadkach Rada uchwali inaczej.

7.    Na posiedzenia rady powinni być zaproszeni wszyscy członkowie Rady.

8.    Rada jest organem tylko doradczym i wspomagającym proboszcza. Podjęte w niej ustalenia nie mają mocy wiążącej dla proboszcza. Niemniej jednak stanowią wskazania, z których proboszcz powinien we właściwy sposób korzystać.

9.    Członkowie Rady składają na ręce proboszcza następujące przyrzeczenie: „ Ja NN, powołany na członka Parafialnej Rady Gospodarczej, przyrzekam wobec Boga, że powierzonymi funkcję będę wykonywał według najlepszej swej woli, zgodnie z moim sumieniem i z przepisami prawa kościelnego. W szczególności przyrzekam, że będę dbał o całość i bezpieczeństwo majątku kościelnego, w zgodnej współpracy z rządcą parafii, mając na względzie tylko chwałę Bożą i dobro Kościoła. Tak mi dopomóż Bóg! Amen"