Dzisiaj jest

czwartek,
20 lipca 2017

(201. dzień roku)

Wyszukiwanie

Statystyki

stat4u

Zaproszenia

dla młodych: 

Miesięczna Msza Święta dla młodzieży:

I piątek – godzina – 19.30./Wcześniej okazja do spowiedzi/ 

Cotygodniowe spotkania dla młodzieży:

 piątek – 19.00.  – sala na piętrze – dom parafialny 

Spotkanie z bł. Karoliną oraz z zespołem

Mocni w Duchu

     Ogólnopolskie spotkanie młodzieży oraz organizacji, którym patronuje bł. Karolina  odbyło się 10 czerwca w Sanktuarium bł. Karoliny. Grupa młodzieży oraz  dorosłych  z naszej parafii udała się do Zabawy, aby przyłączyć się do obchodów 30-lecia beatyfikacji bł. Karoliny, którą na ołtarze wyniósł Ojciec Święty Jan Paweł II. Gimnazjaliści dziękowali za dar sakramentu bierzmowania, który przyjęli w maju tego roku. Program sobotnich uroczystości został zainaugurowany Drogą Krzyżową, która wiodła szlakiem męczeństwa bł. Karoliny, a prowadziły ją dziewice konsekrowane. Dalszą częścią obchodów kierował  zespół Mocni w Duchu z Łodzi z o. Pawłem Sawiakiem SJ. W czasie Mszy Świętej wygłosił on homilię, w której przekonywał dorosłych, że mogą uczyć się od młodych, takich jak Karolina. Ks. Zbigniew Szostak podarował relikwie oraz pamiątki tym, którzy szerzą kult bł. Karoliny. Po Eucharystii oraz uwielbieniu świętowanie kontynuowano w duchu wdzięczności za dar beatyfikacji. Pielgrzymi obejrzeli również oratorium o bł. Karolinie. Sobotnie uroczystości zakończono adoracją Najświętszego Sakramentu oraz nocnym czuwaniem.

 

Tekst: Barbara Wójcik

 Zdjęcia: ks. Mirosław Rabijasz


Zabawa - 30-lecie beatyfikacji bł. Karoliny Kózkównej

Powrót

Bierzmowanie młodzieży z dekanatu ołpińskiego

 

   Młodzież z dekanatu ołpińskiego przyjęła 4 maja sakrament bierzmowania. Uroczystość miała miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czermnej. Młodych z klas III gimnazjum, z parafii Jodłówka Tuchowska, Olszyny, Ołpiny, Żurowa, Szerzyny i Swoszowa, bierzmował bp Leszek Leszkiewicz.

   Zadaniem bierzmowanych jest prowadzić innych do Jezusa, świadcząc o Nim słowem i przykładem własnego życia. Aby to zrobić, należy pamiętać o trzech rzeczach: codziennej modlitwie, karmieniu się słowem Bożym poprzez codzienną lekturę Pisma Świętego i rozważanie tego, co mówi Jezus oraz życiu w stanie łaski uświęcającej. Tylko serce żyjące w przyjaźni z Bogiem, serce, które się nawraca, będzie mogło mówić innym o Jezusie - takie słowa skierował do gimnazjalistów bp. Leszek Leszkiewicz. Kontynuując, podkreślił, że tak jak dbamy o swoje ubranie, żeby było czyste i pachnące, tak mamy obowiązek cały czas troszczyć się o czystość serca i stan łaski w nim, bo ono jest ważniejsze niż ubranie.

Tekst: Barbara Wójcik

Zdjęcia: źródło -  GOSC.PLTARNOWSKI

Bierzmowanie młodzieży

Powrót

Adoracja Jezusa w Grobie

Grób Pański to miejsce, gdzie wystawia się Najświętszy Sakrament na zakończenie liturgii wielkopiątkowej. Przypomina nam on, że Jezus po męce i śmierci krzyżowej został złożony do grobu niedaleko Golgoty. W Wielki Piątek, późnym wieczorem, młodzież adorowała Pana Jezusa. Poprzez nocne czuwanie, modlitwę i śpiew dała wyraz swojej obecności przy Chrystusie, który z miłości do człowieka cierpiał, umarł i zmartwychwstał. Trwając przy Jezusie, młodzież dziękowała Mu za to, że zawsze jest blisko i nigdy nie zostawia nikogo samego.

Tekst: Barbara Wójcik

Zdjęcia: ks. Mirosław Rabijasz

 

 

 

 

Adoracja Jezusa w Grobie

Powrót

Droga Krzyżowa z Janem Pawłem II

Na Krzyżu Bóg odwrócił sens cierpienia...

     W tym roku, 2 kwietnia, minęło 12 lat od śmierci Jana Pawła II. Aby uczcić pamięć tego wielkiego Człowieka i Papieża–Polaka, ołpińska młodzież pod opieką ks. Mirosława Rabijasza przygotowała nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Odbyło się ono 7 kwietnia o godzinie 1900  w Kościele Parafialnym pw. NMP Wniebowziętej w Ołpinach.

Rozważaniom kolejnych stacji Męki Pańskiej towarzyszyły refleksje nad życiem, cierpieniem i śmiercią Papieża Jana Pawła II. Fragmenty poświęcone wspomnieniom Ojca Świętego malowały w pamięci obecnych ważne wydarzenia oraz osoby z Jego życia: konklawe 16 października 1978 r., próbę zabójstwa 13 maja 1981 r., śmierć matki i zawierzenie swojego życia Matce Bożej, ks. kard. Stanisława Dziwisza – pomocnika i przyjaciela, VI Światowe Dni Młodzieży w sierpniu 1991 r. w Częstochowie, pobyt w szpitalu po złamaniu kości udowej, pielgrzymki do Ojczyzny, ostatnie milczące błogosławieństwo „Miastu i Światu”, czas choroby i cierpienia, a później śmierć oraz powrót do domu Ojca, w końcu ostatnie pożegnanie i wołanie wiernych: „Santo Subito”.    Młodzieżowy zespół wokalno - instrumentalny pod kierunkiem Marka Jachra wykonał piękne aranżacje następujących pieśni: Błogosławieni miłosierni, Podnieś mnie Jezu, Matka, która pod krzyżem stała, Tak mnie skrusz, Rozpięty na ramionach, Nic nie musisz mówić nic, To nie gwoździe Cię przybiły, Ta krew, Tłumy serc, Jezus daje nam zbawienie. Części narracyjne wzbogacone zostały prezentacją multimedialną, będacą fotograficznym zapisem wydarzeń z życia Jana Pawła II. Całe Misterium Męki Pańskiej przepełnione było głębokimi rozważaniami religijno - egzystencjalnymi, a rozbrzmiewające w świątyni muzyka i śpiew stworzyły odpowiedni nastrój do bardzo emocjonalnego  przeżycia Drogi Krzyżowej, którą obecni w kościele szli z Jezusem i Ojcem Świętym. A wszystko po to, żeby zrozumieć sens cierpienia oraz miłości, których symbolem jest właśnie krzyż. Potwierdzeniem niech będą słowa modlitwy na zakończenie:

Chrystusie mój, daj mi doskonałą miłość, miłość krzyża. Nie owych krzyżów heroicznych, których blask miłość własną podsyca, lecz miłość krzyżów zwyczajnych, które tak niechętnie znosimy, tych krzyżów codziennych, którymi zasiane jest życie, a które po drodze co chwila spotykamy: przeciwności, opuszczenie, zawody, uprzedzenia, przeszkody, oziębłość lub niecierpliwość jednych, odrzucenie lub wzgarda od drugich, słabości ciała, ciemności umysłu, oschłość serca i nieczułość. Z tego jedynie poznasz, że Cię miłuję, choćbym ja sam o tym nie wiedział, ani tego nie czuł. Tak, Panie mój, bezwarunkowo, bez żadnego wyjątku, niech się spełni całkowicie Twoja wola we mnie i w tym wszystkim, co mnie dotyczy. Odwagi, serce moje! Cierp, znoś spokojnie, co ci przykre — ukochaj w cichości.

 

Tekst: Barbara Wójcik

Zdjęcia: ks. Mirosław Rabijasz

 

 

 

Droga krzyżowa przygotowana przez ołpińską młodzież.

Rozważania - modlitwa - piękna muzyka

(kliknij na powyższy tekst i posłuchaj)

Droga krzyżowa

Powrót

Młodzi z dekanatu ołpińskiego na  Synaju w Tarnowie

    Po raz ósmy młodzi z Diecezji Tarnowskiej przybyli do Tarnowa na spotkanie ewangelizacyjne zwane Synajem. Wydarzenie to miało miejsce 9 kwietnia, w Niedzielę Palmową. Obchody Diecezjalnego Święta Młodych prowadził ks. Paweł Górski, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezji Tarnowskiej. Zainaugurowano je zawiązaniem wspólnoty w hali widowiskowo – sportowej przy ulicy Gumniska 28, gdzie młodzież integrowała się podczas wspólnego śpiewu prowadzonego przez uczestników diecezjalnych warsztatów muzycznych. Modlitwie uwielbienia przewodniczył ks. Michał Olszewski SCJ. Uczestnicy Synaju wysłuchali świadectwa przeżywania swojej wiary, którym podzielił się aktor Maciej Musiał. Z młodzieżą spotkał się również bp. Andrzej Jeż, a  gościnnie wystąpił raper Hebda. Po poświęceniu palm młodzi przeszli w uroczystej procesji ulicami miasta do kościoła pw. bł. Karoliny, aby tam uczestniczyć we Mszy Świętej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża.

    W uroczystościach wzięło udział pięćdziesięcioro jeden młodych z dekanatu ołpińskiego, a wyjazd zorganizował ks. Mirosław Rabijasz, Dekanalny Duszpasterz Młodzieży. Kolejne spotkanie już 23 czerwca na Kapłanówce w Tarnowie.

   Obraz czterech tysięcy młodych ludzi napełnionych autentyczną wiarą i płynącą z niej radością napawa dużym optymizmem. Młodzież nie wstydzi się Jezusa, uwielbia Go poprzez modlitwę i gorący śpiew, z uśmiechem na ustach i pełnym miłości do Chrystusa sercem.

 

Tekst: Barbara Wójcik

 

 

Synaj

Powrót

Nasza parafia

¦więta

Czwartek, XV Tydzień zwykły Rok A, I Wspomnienie bł

Liturgia słowa

Czytania:

  • Ewangelia: